HMS Virtual Learning Teacher Office Hours List

Last Name

First Name

Day(s) Time(s)
Abbott Eric Monday 10:30-11:30
Armstrong Ximena Tuesday 2:30 - 3:30
Baker Susan Monday 2:30-3:30
Barber K Monday 12:30-1:30
Bermudez Lindsay Monday 2:30-3:30
Bongard Kate Monday 9:30-10:30
Bradley Jay Monday 10:30 - 11:30
Bremer Cara Monday 2:30-3:30
Burden Camille Monday 10:00-11:30
Burkhard Cathy Monday 10:30-11:30
Campbell Diane Monday 11:30 - 12:30
Casto Donna Monday 12:00-1:00
Chalier Colette Monday 10:30 - 11:30 am
Charlebois Justin Monday 10:30-11:30
Cheatham Bridget Monday 10:30-noon
Cheatham Marc Monday 1030-1130
Cho James Monday 11:30 - 12:30
Creasy Melissa Monday 10:00-11:00
Dai Huiying Thursday 2:20 -3:20
DAngelo Lisa Tuesday 2:30-3:30
Davis Hannah Monday 11-12
De Santis Laura Monday 10:30-11:30
Donitzen Gregory Monday 11-12
Drake Kyle Monday, Wednesday Monday: 11:00 - 12:00. Wednesday: 2:30 - 3:30
Dualeh Muna Monday 10:30-11:30
Eagan Beth Monday 10:00-11:00
Eagan Beth Monday 12:00-1:00
Eddinger Karli Monday

Individual lesson sign-ups: 9-10, Office hours: 11:30-12:30 (or other times by appointment)

Eloi Kouagueng Tuesday 2:30-3:30
Fontaine Kate Monday 2:30-3:30
Fritz Ann Wednesday 2:30-3:30
George Alyssa Monday 10:30-11:30
Giuliano Ellen Monday 11:30-12:30
Guzman Amanda Monday 10:30-11:30
Hamad Amna Monday 11:00 12:00
Hawkins Rob Monday 11:30-12:30
Haywood Corina Monday 10:30-11:30 History 7
Haywood Corina

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday

10:25-11:20 M-F, 9:05-10:25 Tues & Thur, 2:30-3:30 Wed
Hoover Byron Tuesday 2:30-3:30
Hutto Jason Monday 11-12pm
Hypnar Andrew Monday 11-12pm
Johns Kristin Monday 12:30-1:30
Justin Charlebois Monday 9:30-10:30
Kenschaft Genia Wednesday 2:30 - 3:30 PM
Kerner Doug Tuesday 230-330
Kurland Daniel Wednesday or by Appointment 2:30 - 3:30pm
Larigakis Vilma Tuesday, Thursday 2:30 -3:30
Lockett Lynelle Monday 10:00 - 11:00
Logan Kathe Monday 2:30pm-3:30pm
Looney Rachel Monday 10-11am
McBeth Vernard Monday 2pm
Meisel Holly Monday 9-11am
Mitchell Lesley Wednesday 2:30 - 3:30 pm
Motsko Kate Monday, Tuesday Monday: 6th grade OH (11:30-12:30); Tuesday: 7th grade OH (2:30-3:30)
Murphy Elizabeth Monday Monday from 11:30 AM - 12:30 PM
Nash Tiffany Monday 11AM-12PM
Nixon Vicky Monday, Thursday Mondays 10:30-11:30 Thursdays 3-4
O'Rourke Kerry Monday, Tuesday Tuesday's 2:30-3:30
Orihuela Claudia Monday 11 - 12
Park Candice Thursday 2:30-3:30
Park Candice Monday 10-11 (SC), 11-12(Parton) 12-1:00(Eagan)
Parker Christine Monday, Wednesday Nash (Mon) 11:00-11:30, Motsko (Mon) 11:30 - 12; LA6 (Wed) 2:30-3:30
Parks Delores Monday 11:30-12:30
Parton Mary Monday 11-12
Perez Luis Monday 3:00-4:00
Powell Anthony Wednesday 2:30pm - 3:30pm
Rader Kristina Monday 11:30-12:30
Riddick Leon Wednesday 2:30-3:30
Risden Michael Thursday 3:00-4:00
Sanchez Natrisha Wednesday 12-1pm
Schmitz Michael Monday 2:30-3:30 pm
Smith Pete Monday 11am -12 noon
Starace Donna Wednesday 1130-1230

van Waesberghe

Mariana Tuesday 2:30 - 3:30
Waters Sloan Monday 12 - 1
White Lauren Monday 11:30-12:30
Wood Michael Tuesday 2:30-3:30
Yaeger Eileen Monday, Wednesday, Thursday M 11:30-12:30; W/Th 2:30-3:00
Yi Han Tuesday 2:30 - 3:30 pm
Yoon James Monday 11am-12pm
Zeiger David Wednesday 2:30-3:30
Zetts Katie Monday, Wednesday Monday - 11am - 12pm; Wednesday 2:15 - 3:00
Zuberi Lubna Monday 9:00-10:00
Zuberi Lubna Monday 11-12